Velikostní tabulky

Je velmi důležité kvalitně změřit velikost chodidla. Jen tak můžete vybrat správnou velikost boty a vyvarovat se tak nepříjemným otlakům na noze, bolestivé chůzi a dalším zdravotním komplikacím.

Jak změřit délku nohy

Nachystejte si pravítko, arch papíru a tužku. Je důležité obkreslit nohu v momentě, kdy je na nohu přenesena plná váha těla, protože právě v tuto chvíli se noha zvětší a při chůzi by Vás pak mohla bota tlačit. Zvolíme tedy stoj "na čápa" s jednou nohou mírně zdviženou. Nohu obkreslujte bosou nebo v tenkých ponožkách. Na papíře se snažte stát pevně na celé noze, nijak ji nevybočujte. Stejně tak obkreslete i druhou nohu. Délka chodidel se může lišit a jedna bota by Vás pak mohla tlačit.

Poté změřte vzdálenost mezi patou a nejdelším prstem (nemusí být vždy palec) na obou nohách. Výchozí délka pro stanovení bot je vždy ta delší.

Pozor při měření vzdálenosti!! Mohou vám vyjít odlišné délky jen díky tomu, že měříte tuto vzdálenost špatně. Na obrázku níže uvidíte příklad špatného měření a správného měření délky i šířky nohy.

K naměřené délce je nutné ještě přičíst tzv. nadměrek, který je nezbytný k volnému pohybu prstů při chůzi. U domácí a textilní dětské obuvi se nadměrek připočítá v délce 0,5-1 cm. U vycházkové a sportovní obuvi 1 cm. Větší nadměrek se nedoporučuje, jelikož by noha v botě nebyla správně fixovaná mohl by se ohrozit správný vývoj chodidla dítěte.

Součtem délky chodidla a nadměrku zjistíte správný rozměr vnitřní části obuvi. Tento rozměr můžete porovnat s orientačními tabulkami pro stanovení velikosti bot (uvedeny pod textem).

Jak změřit šířku nohy

Při výběru bot hraje svou roli také vysoký nárt nebo šířka nohy. Problém s šířkou nohy nastává hlavně u dětí, které neumí sami říct, že je někde bota tlačí, proto jejich pohodlí závisí hlavě na výběru boty rodiči. Orientačně lze stanovit šířku nohy dospělých i dětí jejím změřením a zjištěním poměru délky k šířce, tj. délka nohy/šířka nohy.

Např. noha ženy v běžné obuvní velikosti 37, délka nohy 24,5 cm a šířka nohy 9,5 cm.

  • výpočet 24,5 / 9,5 = 2,58 cm 
  • dle tabulky se jedná o nohu širší, proto mokasíny se zúženou špičkou nebudou zrovna správnou a pohodlnou volbou

obrázek

U vysokých nártů volíme spíše boty, které lze v oblasti nártu uvolnit a tedy přizpůsobit chodidlu, např. šněrovací boty s dlouhým šněrováním, boty na suchý zip nebo boty s gumičkami v oblasti nártů, které umožní rozšíření boty do požadované velikosti.

ORIENTAČNÍ VELIKOSTNÍ TABULKY PODLE ZNAČKY

Pro změření velikosti nohy můžete využít univerzální měřící obrázek. Postačí jej vytisknou ve 100% velikosti na arch o velikosti A4. Nicméně doporučujeme ještě další přeměření podle popsaného postupu výše.

sablona_bota_A4

MÁTE ZMĚŘENO

Určitě se vám povedlo chodidlo změřit a připočetli jste doporučený nadměrek. V tuto chvíli si můžete orientačně porovnat velikost chodidla s univerzální tabulkou. Tato tabulka je pouze orientační. Délka vnitřní stélky se může lišit v závislosti na výrobci i typu obuvi, proto prosím sledujte tabulky u jednotlivých produktů, které mají lepší vypovídací schopnost vzhledem k zvolené obuvi.

velikostní tabulka dětivelikostní tabulka pánská

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

NajduZboží.cz