Velikostní tabulky

Je velmi důležité kvalitně změřit velikost chodidla. Jen tak můžete vybrat správnou velikost boty a vyvarovat se tak nepříjemným otlakům na noze, bolestivé chůzi a dalším zdravotním komplikacím.

Jak změřit délku nohy

Nachystejte si pravítko, arch papíru a tužku. Je důležité obkreslit nohu v momentě, kdy je na nohu přenesena plná váha těla, protože právě v tuto chvíli se noha zvětší a při chůzi by Vás pak mohla bota tlačit. Zvolíme tedy stoj "na čápa" s jednou nohou mírně zdviženou. Nohu obkreslujte bosou nebo v tenkých ponožkách. Na papíře se snažte stát pevně na celé noze, nijak ji nevybočujte. Stejně tak obkreslete i druhou nohu. Délka chodidel se může lišit a jedna bota by Vás pak mohla tlačit.

Poté změřte vzdálenost mezi patou a nejdelším prstem (nemusí být vždy palec) na obou nohách. 

K naměřené délce je nutné ještě přičíst tzv. nadměrek, který je nezbytný k volnému pohybu prstů při chůzi. U domácí a textilní dětské obuvi se nadměrek připočítá v délce 0,5-1 cm. U vycházkové a sportovní obuvi 1 cm. Větší nadměrek se nedoporučuje, jelikož by noha v botě nebyla správně fixovaná mohl by se ohrozit správný vývoj chodidla dítěte. Nadměrek u otevřené obuvi se pohybuje do 0,5 cm, aby obuv nevypadala, že jste ji zdědili po někom s větší nohou.

Součtem délky chodidla a nadměrku zjistíte správný rozměr vnitřní části obuvi. Tento rozměr můžete porovnat s orientačními tabulkami pro stanovení velikosti bot (uvedeny pod textem).

Vychytávka: u dětí je nejjednodušší měření v prázdné krabici (třeba od bot). Nohu zasunete až ke stěně krabice a označíte bod u nejdelšího prstu. Délku chodidla pak měříte od této stěny. Takto zamezíte špatnému měření způsobenému např. sklonem tužky.

 

Jak změřit šířku nohy

Při výběru bot hraje svou roli také vysoký nárt nebo šířka nohy. Problém s šířkou nohy nastává hlavně u dětí, které neumí sami říct, že je někde bota tlačí, proto jejich pohodlí závisí hlavě na výběru boty rodiči. Orientačně lze stanovit šířku nohy dospělých i dětí jejím změřením a zjištěním poměru délky k šířce, tj. délka nohy/šířka nohy.

Např. noha ženy v běžné obuvní velikosti 37, délka nohy 24,5 cm a šířka nohy 9,5 cm.

  • výpočet 24,5 / 9,5 = 2,58 cm 
  • dle tabulky se jedná o nohu širší, proto mokasíny se zúženou špičkou nebudou zrovna správnou a pohodlnou volbou

obrázek

U vysokých nártů volíme spíše boty, které lze v oblasti nártu uvolnit a tedy přizpůsobit chodidlu, např. šněrovací boty s dlouhým šněrováním, boty na suchý zip nebo boty s gumičkami v oblasti nártů, které umožní rozšíření boty do požadované velikosti.

 

MÁTE ZMĚŘENO

Určitě se vám povedlo chodidlo změřit a připočetli jste doporučený nadměrek. V tuto chvíli si můžete orientačně porovnat velikost chodidla s univerzální tabulkou. Tato tabulka je pouze orientační. Délka vnitřní stélky se může lišit v závislosti na výrobci i typu obuvi, proto prosím sledujte tabulky u jednotlivých produktů, které mají lepší vypovídací schopnost vzhledem k zvolené obuvi.

velikostní tabulka dětivelikostní tabulka pánská

Doporučení: Tvar špičky může celkovou velikost boty změnit. Pokud je obuv špičatá nebo s hranatou úzkou špicí, zmenší prostor pro chodidlo a vám pak může připadat malá, přestože udávaná délka stélky odpovídá délce chodidla s nadměrkem. Při výběru obuvi berte tuto informaci v potaz.

 

MÁTE DEFORMITY NOHOU?

Mnoho lidí trpí různými deformitami nohou. Nejčastěji se jedná o propadlou klenbu či patní ostruhy. Deformit je však nesčetně. Níže najdete pár drobných rad k nejčastějším deformitám, které vám pomůžou při výběru správné obuvi:

Plochonoží:   neboli také propad příčné či podélné klenby, které má vliv na špatný došlap chodidla a z toho plynoucí bolesti nohou při dlouhodobém pohybu nebo stání.  Odborník v podobě ortopeda vám doporučí vložky na míru, které budou odpovídat potřebám vaší nohy. Pokud však chcete problém řešit vlastní cestou, vybírejte obuv, která již má vložku s podporou klenby. Nelíbí se vám zrovna nabídka s vložkami? Nevadí. Můžete sáhnout také do nabídky bez vložek s klenbou a tady máte několik možností. Buďto vybíráte z obuvi s vyjímatelnou stélkou, do které si vložíte místo původní stélky stélku vlastní s podporou klenby, nebo můžete na stávající stélku vlepit samotné srdíčko (podpora příčné klenby) nebo měsíček (podpora podélné klenby).

Vbočený palec:     neboli také hallux je z velké části dán špatnou obuví. Nosíte-li příliš úzkou obuv nebo obuv s úzkou špicí, může po delší době dojít k vbočování palce dovnitř. Začnete zjišťovat, že si po něm ostatními prsty šlapete a na vnitřním boku chodidla vám začne pod palcem růst nepříjemná kostka. V momentě, kdy si všimnete vbočování palce, je pravý čas na odložení elegance a přechod k moderní a zdravé obuvi v podobě kulaté široké špičky, která zajistí dostatek prostoru pro prsty. Pro zamezení přišlapování palce můžete použít různé korektory či meziprstní klínky, které jsou vyrobeny z příjemného měkkého silikonu a nejdou vidět ani pod silonkou, netlačí a nepadají. Už se vám vytvořila kostka a v současných botách vám na kostce vznikají nepříjemné otlaky? I toto má řešení. Volte obuv tomuto určenou. Jedná se převážně o obuv vyrobenou z měkkých syntetických materiálů nebo lycry, které jsou pružnější a snadno se přizpůsobují tvaru chodidla. Máte raději koženou obuv? I na tohle už trh myslí a jsou dostupné kožené boty, které jsou v místě halluxů prošity tak, že vypadají jako "nařasené" a kostce se přizpůsobí. Potřebujete jednou za čas vyjít ve starších botách, ale máte strach z otlaků? K tomuto jsou určeny silikonové chrániče halluxů, které navléknete na palec.

Křivé/kladívkové prsty:     stejně jako vbočený palec dochází nošením nesprávné obuvi ke křivení prstů. Prsty se v úzké špičce přechází a začnou se křivit přes sebe nebo se stáčet pod sebe, a to je velmi bolestivé. Volte tedy obuv jako u vbočeného palce - se širokou, kulatou špičkou nebo z pružných materiálů, které zajistí dostatek prostoru pro prsty. Pro korekce kladívkových a jinak křivých prstů můžete použít silikonové korektory k tomu určené.

Patní ostruhy:    patní ostruhy dokážou opravdu potrápit. Při dlouhodobé chůzi nebo státní pak hledáte něco měkkého, kde by tlak na ostruhu nebyl tak velký a vás chodidlo tolik nebolelo. V nabídce existují boty s vyměkčenou stélkou, která je určená právě pro patní ostruhy. Nelíbí se vám? Nevadí. Do své stávající obuvi můžete vlepit podpatěnku, která je v místě ostruhy vyklenutá a zmírňuje tak tlak na ostruhu při celodenním pohybu a stání.

Asymetrie nohou:     bolí vás záda a lékař vám zjistil, že máte jednu nohu delší než druhou? Nebo jste po úraze, po operaci a délka nohou již není stejná? Ortoped vám většinou doporučí vložky na míru, které již zmíněný rozdíl vyrovnají. Takovou vložku ale nemůžete vložit do každé boty. Proto je jednou z variant využití korekční podpatěnky v různých velikostech.

 

NajduZboží.cz