Zatočme s propadlou klenbou

Propadlá klenba jako fenomén současných zdravotních potíží? Přinášíme rady, jak s ní a proti ní bojovat.

 

Co je vůbec propadlá klenba a jak ji poznat?

Propadlá klenba, ať už příčná (tzv. srdíčko) nebo podélná (na vnitřním boku spodní části chodidla), je deformita způsobená ochabnutím svalů a šlach na chodidle, které vedou ke spadnutí klenby. Představte si klenbu třeba stavební. Je to jakýsi vzhůru vypouklý půloblouk. A obdobný tvar má klenba na chodidlech. Jejím propadnutím se klenba zbortí a kopíruje tvar rovného povrchu, na kterém stojíte.

plocha_noha

Propadnutí obvykle z počátku doprovází bolesti chodidel při dlouhodobé chůzi či stání a bolest kotníků. V dalším stádiu  se dostavuje pocit těžkých nohou v oblasti lýtek a s tím spojený výskyt křečových žil, bolest kolen a kyčlí, které postupně mohou přecházet do bolesti páteře a hlavy.

 

Co když nepociťujete bolesti chodidel a klenba je v pořádku?

Propadlá klenba neboli plochonoží se nemusí týkat každého. Pokud nepociťujete žádné problémy, je vhodné dbát na správnou obuv a pravidelně s chodidly cvičit. Jaká je správná obuv? Určitě se v tomto případě nehodí obuv s anatomicky tvarovanou stélkou. Chodidlo by pak nemělo potřebu se namáhat, protože klenba by byla permanentně podepřena a spíše by postupně docházelo k ochabování svalů a následnému propadu klenby. 

prevence_ploche_nohy

Vhodná obuv by měla mít měkkou a pružnou podrážku, díky které se svaly na chodidlech dostatečně zapojují a zpevňují tvar chodidla. Většina chůze je po betonovém tvrdém rovném povrchu. Pro chodidlo a jeho vývoj je ale přirozený nerovný povrch, při kterém dochází k protahování svalů ve všech směrech. Proto je přínosem vyrazit ve volném čase do přírody a pokud to podmínky umožňují, sundat v přírodě boty úplně a nechat nohy "VOLNĚ DÝCHAT". 

Ne vždy je chuť a čas po náročném pracovním týdnu vyrazit na procházku. Odpočiňte si, zapněte si oblíbený film nebo seriál a u toho protahujte a procvičujte chodidla. Odmění se vám tím, že budete bez bolesti schopni zvládnout i celodenní chůzi či stání.

 

Nohy se po delším stání hlásí a tušíte (máte) propadlou klenbu?

Pokud se jedná o mírné bolesti, můžete propadlou klenbu řešit sami, a to výběrem správné obuvi nebo stélky s podporou klenby. Zároveň by taková obuv měla mít pružnou a měkkou podešev. Podpora klenby zmírní bolesti, pružná podešev zajistí zapojení svalů na chodidle. Do některé obuvi nejde vložit vlastní stélka, proto existují korektory lepící, které umístíte a připevníte na do vaši stávající obuvi.

podpora_propadle_klenby

Důležité je svaly dále aktivovat masážemi a cvičením. Pomohou vám různé masážní válečky a podložky, které chodidlo prokrví. Doplněním masáží o cvičení a protahování dosáhnete lepšího efektu. Čím častěji toto budete opakovat, tím dříve se stav vašeho chodidla zlepší a bolesti ustoupí.

masazni_prvky

Pokud jsou bolesti nohou stále silnější, cítíte i klouby nebo vás naopak už delší dobu bolí záda, zkuste hledat jako první příčinu právě u propadlé klenby. V tuto chvíli už doporučujeme neřešit jen vlastními silami, ale navštívit ortopeda, který sám posoudí stadium propadu a navrhne vhodná řešení (např. vložky na míru, rehabilitace, v závažných stavech operace).

 

Jak správně cvičit?

Cvičení zvládnete sami v pohodlí domova, třeba u oblíbeného seriálu. Samotné cviky jsou velmi jednoduché a můžete k nim použít některé z cvičebních pomůcek. Nejoblíbenější je masážní váleček nebo akupresurní masážní míček. Stáhněte si sadu doporučených cviků.

Chcete protahovat chodidla také bez cíleného cvičení? Domácnost můžete vybavit některým z krásně barevných a tvarově propracovaných kořenových koberců. Takový koberec stačí umístit na místo, kde se doma nejčastěji pohybujete - chodba, obývací pokoj, kuchyně nebo dětský pokojíček. Kořenový koberec simuluje nerovný povrch tvořený kořenovým systémem stromů. Snese i vyšší zátěž, proto nemusíte mít obavu z jeho prošlápnutí. Častou chůzí po koberci protahujete svaly na chodidlech.

masazni_podlozky

Dětem můžete pořídit masážní puzzle podložku, která obsahuje kombinaci různých masážních výstupků a tvarů vhodných pro procvičování a správný vývoj dětské nohy. K těmto podložkám od nás dostanete brožurku zábavného cvičení a her pro děti a jako dárek masážní kuličky pro doplnění cvičení. S podložkou si děti užijí spoustu legrace. Mohou různě skládat barvy, stavět mosty nebo skákat panáka.

 

Dopřejte svým nohám dostatečnou péči a uvidíte,že se vám odvděčí :-)

NajduZboží.cz