Deformity prstů na noze

Deformity prstů patří mezi druhou nejčastější nemoc spojenou s chodidly hned po plochonoží. Způsobuje je hned několik faktorů, jako jsou úraz, dědičnost a hlavně špatná obuv. V dnešní moderní době, kdy velkou roli hraje při obouvání módní trend, cena a značka lidé mnohdy sahají po obuvi, která zrovna nelichotí jejím chodidlům.  Při krátkém a občasném nošení vliv na chodidlo nevhodná obuv nemá. Chodidlo se krátkodobě umí hodně přizpůsobit. Při dlouhodobém, či dokonce pravidelném nošení může nastat problém. 

Zpravidla si to člověk neuvědomuje a při prvních bolestech kostky pod palcem, jeho otlaku a zarudnutí vše přisuzuje švu na botě nebo shrnuté ponožce. Právě tato bolest ale může značit počínající deformitu v podobě rostoucí kostky nebo vbočeného palce a s tím související přišlapávání si prstů. Je nutno si uvědomit, že každé chodidlo je jiné, má jiný tvar (postavení prstů, zaoblení paty) i velikost (šířka, délka, výška). Proto někdo může nosit obuv z užší špicí a druhému tato stejná bota ublíží. Zjistit, jestli nosíte správnou obuv, není těžké.

ČAPÍ TEST SPRÁVNÉ OBUVI

Čapí test je jeden ze základních domácích testů, při kterém můžete zjistit, zdali obuv, kterou pravidelně nosíte, je pro vaše chodidlo vhodná a při dlouhodobém nošení nebude podporovat vznik deformit prstů. Budete potřebovat:

  • arch papíru
  • tužku
  • nůžky
  • šikovného pomocníka
  • vložku z boty, kterou denně nosíte

Sundejte si ponožku a postavte se na arch papíru celým chodidlem tak, že druhou nohu zvednete jako čáp. Takto zatížíte chodidlo plnou svou vahou a simulujete jeho zatížení při běžné chůzi (při běžné chůzi je zatížení mnohem větší než vaše váha, ale tahle problematika spadá spíše do oblasti fyziky). Prsty se optimálně roztáhnou a vy můžete poprosit šikovného pomocníka, aby vám chodidlo takto obkreslil. Obrys vystřihněte a porovnejte s vložkou z oblíbené boty. Co vidíte?

Obrys se v oblasti prstů nevejde do šířky vložky a hodně přesahuje? Znamená to jen jediné. Vaše prsty jsou při chůzi na sebe příliš namačkané a může vznikat vbočený palec nebo se prsty mohou přecházet. Přesah je malý a tvar špice kopíruje tvar prstů (oblouk)? Perfektní, tyto boty jsou optimální pro každodenní nošení. 

JAKOU OBUV VYBÍRAT

Chcete-li se zaměřit na prevenci vzniku deformit prstů nebo je již máte, určitě nekoupíte boty v prvním butiku, který potkáte. Přesto je již nabídka na trhu velmi široká a kupodivu v posledních letech jde s módními trendy. Při výběru platí základní pravidla:

  1. Špička obuvi by měla být kulatá případně hranatá, pokud obuv nemáte pouze na svatbu neteře, ale na celodenní nošení.
  2. Šířka obuvi by měla odpovídat šířce chodidla. Běžně na trhu seženete šíři H (širší obuv) a šíři G (normální šíře).
  3. Materiál by měl být měkký, snadno přizpůsobivý deformitám (měkká kůže, lycra, syntetika). Již při prvním nazutí nesmíte cítit tlak, pokud cítit je, tak jen velmi mírný. Nespoléhejte na to, že botu rozchodíte a ona přestane tlačit.
  4. Optimální je, aby přes špičku obuvi a po jejich stranách vedlo co možná nejméně švů (myšleno těch estetických), které mohou způsobovat otlaky, protože v tomto místě je obuv velmi pevná a špatně přizpůsobivá.

Širokou nabídku obuvi určenou pro deformity prstů a případně i natékající nohy nabízí značka MEDILINE, která využívá pro svou obuv pružnou lycru. Velmi oblíbená je právě u kostek a kladívkových prstů. Vybírat můžete z uzavřené obuvi i nazouváků. Lycra se ale nedá nosit celý rok. Ve velmi silném dešti prosákne, v zimě je v ni zima. Vytvořila tak kolekci z kůže v kombinaci se syntetikou, kde jsou vyměkčeny právě oblasti pro kostky a malíčky.

Pro chladné a deštivé počasí jsou perfektní volbou boty z kůže. Říkáte si, že kůže v zimní obuvi je dost tvrdá a tlačí. Výrobci našli řešení, kdy tuto kůži prošili (nařasili) a ona se tak stává v postižených oblastech pružnou. Nepřijdou vám boty elegantní? Piccadilly jsou perfektní právě na společenské události. Vnitřní část obuvi je polstrována, takže nevznikají otlaky při delším nošení a cítíte se v nich jako v bavlnce.

KOREKTORY K ÚLEVĚ

Stejně jako obuvi je na trhu i velké množství korektorů, které pomohou s již vzniklými deformitami. Neléčí je, pouze zabraňují jejich zhoršení nebo vedou k nepatrnému zlepšení. Převážně jsou vyráběny ze silikonu, který se dokáže přizpůsobit chodidlu i tvaru boty, vydrží vysokou zátěž a díky barevným možnostem skoro nejde vidět.

NajduZboží.cz